12
May
2021
Keď je sezóna baklažánu, robím celkom pravidelne moju „lykopénovú bombu“ :) Považujem sa za ženu plnú protikladov, a tak napriek tomu, že neznášam paradajkovú polievku, milujem ostatné jedlá, v ktorých sa paradajka tepelne upravuje. Jednak kvôli chuti, ale najmä kvôli faktu, že z varenej paradajky sa uvoľňujú úplne iné účinné látky ako zo surovej. Napríklad spomínaný lykopén :) A keďže ja sa s láskou starám o prostatu môjho mužíka, ehm :) (lykopén je najlepším priateľom prostaty u mužov), snažím sa mu dopriavať jedlá z tepelne upravených paradajok pomerne často. A musím byť kreatívna, v názore na paradajkovú polievku sme, tak ako v každej zásadnej životnej otázke, zajedno :)
Baklažány sú rovnako ako paradajky neskutočne zdravou zeleninou, navyše patria do rovnakej čeľade ľuľkovitých (Solanacea). Okrem lykopénu sa môžu pýšiť aj inými obsahovými látkami, no pravdou je, že nie každému chutia. Napríklad mojej Ivanke nechutia. Hoci rok dozadu jej chutili. Dufam, že je táto zmena reverzibilná :)
Každopádne. Baklažán. Okrem toho, že má kráááásnu tmavofialovú farbu a jeho dužina mi spôsobuje kontaktnú alergiu, má aj mnohé zdravotné benefity:
(Uuuuuuf. Je ich toľko, že sa mi ich ani nechce vypisovať, muhehe :D)
(tak som to v stručnosti zvládla :D)
Baklažán. Buď ho máte radi, alebo nemáte. Mne osobne až tak moc nechutí, ale viem si ho pripraviť do podoby, v akej ho zjem s chuťou. Napríklad tento zapekaný baklažán, ktorého recept vám nižšie prinášam. Avšak skôr, ako vám ho prezradím, chcem na tomto mieste spomenúť pani Silviu Horeckú a jej Terapiu jedlom (pozrite na Facebooku), od ktorej čerpám veľa informácií ohľadom zdravého stravovania. Nie je to síce čítanie na pol oka a sú k tomu potrebné poznatky z biochémie, ale ak vás zaujíma, čo sa s jedlom po zjedení deje v našom organizme a akým je prínosom/škodcom, nenatrafila som v našich slovenských vodách na väčšiu odborníčku. Prečo ju spomínam? Lebo práve jej recept ma inšpiroval k vytvoreniu tejto pochúťky. Nech sa páči, originál recept.
V originálnom recepte je použitá rastlinka karí, čo absolútne netuším, čo je a v našom malom meste som sa ani nepokúšala ju zohnať. Názov ma však zlákal vyskúšať klasické kari korenie a výsledok ma veľmi milo prekvapil. Kombinácia je to skutočne famózna. Raz isto chcem skúsiť vyskúšať recept aj tak, ako bol vytvorený autorkou, pretože vôbec netuším, ako môže chutiť, ale, úprimne, veľmi sa do toho nehrniem, nakoľko takto "po mojom" s kari korením je to podľa mňa dokonalé :) Okrem karí som dnes nahradila aj kozí syr, hoci ho vrelo odporúčam použiť. Je to jediný spôsob, akým je ho môj muž ochotný si ho dať do úst, takže toto jedlo robím pomerne často. Kozí syr má totiž množstvo benefitov a ja chcem, aby ho občas môj muž doprial svojmu organizmu. Celkovo sa na tomto jedle smejem. Ja nemám rada baklažán, muž neznáša kozí syr, ale za ich kombináciou sa ideme obaja potĺcť :D Hehe. Ja som dnes kozí syr nemala, a tak som skúsila tento
a veru ho tiež odporúčam. Skombinovala som ho s exspirovanou (lalalaaaa) Lučinou, ktorú som objavila v chladničke a musím sa pochváliť, že to bola vynikajúca kombinácia. A ešte niečo. Baklažánové rolky sú extrémne chutná a estetická záležitosť, ale ja ako ne-sku-toč-ne po-ma-lá dvojmama na nejaké grilovanie a rolovanie nemám čas, a tak som to po narodení druhej dcéry už vzdala a skúsila som to šup-šup spôsobom.
A teda musím povedať, že to jedlu na chuti ani estetickosti vôbec neuberá. Neviem, či sa k rolkám niekedy vrátim :D
Ale teraz už dosť rečí, nech sa páči, sám Pán zapekaný Baklažán:
Baklažány som si narezala na tenučké kolieska a na troške oleja som si ich na woku orestovala. Trošku som ich medzitým posolila. Kým sa restovali, nakrájala som nadrobno obe cibule aj paradajky. Baklažány som preložila do misky a v tom istom woku som cibuľu popražila na olivovom oleji do sklovita, pridala paradajky a koreniny so soľou, zaliala pretlakom, premiešala a nechala na miernom ohni bublať cca 20minút. Medzitým som si pierkom vymazala pekáč trochou olivového oleja a začala vrstviť baklažán nasledovne: na spodok pekáča vrstva baklažánu, naň polovica nadrobno postrúhaného tvrdého syra zmiešaná s Lučinou (nadrobiť), posypať jemne sušenou bazalkou, celé to zakryť lístkami špenátu a zakryť druhou vrstvou baklažánu. Takto pripravený baklažán som zaliala paradajkovou zmesou, ktorú som ešte predtým ochutnala a keďže bola mierne kyslá, dochutila som ju lyžičkou medu a ešte soľou. Omáčku som rovnomerne rozotrela, posypala zvyškom postrúhaného syra a posypala rovnomerne sušenou bazalkou. Piekla som zakryté pri 180 st. cca 30 min, odkryté ešte 10 min, ale sledujte si to podľa vašej rúry. Podávala som to s varenými zemiakmi s maslom, pažítkou a sušenou petržlenovou vňaťou. Hodil by sa k tomu ešte aj šalát, ale dnes už nebol čas :D
Dobrú chuť!
Tip: Jedlo je chutné aj keď sa baklažán skombinuje s cuketou.
a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.