10
May
2022
Spoznala som ju síce relatívne nedávno, napriek tomu sa každoročne teším na jej sezónu. Špargľa. Ako malá som sa s ňou nestretla, nebola súčasťou nášho jedálnička. Ani som vlastne nevedela, že existuje. Napriek tomu to v dospelosti bola láska na prvé ochutnanie – či už zelená blanšírovaná, popražená na masle a použitá ako príloha, alebo biela napríklad v polievke. Hoci som ju prvý raz jedla, až keď som si ju sama pripravila. Je lahodná a zdravá a jej jedinou nevýhodou je, že jej sezóna je veľmi krátka a ani sa nedá nejako rozumnejšie uchovať. No dobre, a ešte, že je relatívne drahá :-)
Ale vraj je jej pestovanie celkom ľahké, tak si možno raz trúfnem :D
Tento rok som sezónu špargle takmer premeškala. Priznám sa, že v sezóne vždy sliedim, kde ju majú zlacnenú a podnikám nájazdy na obchody aj na základe tejto informácie :-) Napriek tomu, že som spozornela len nedávno, mali sme ju už dvakrát. A verím, že si na nej tento rok ešte pochutnáme. Rada ju dávam na tanier nám dospelým aj deťom, čo najčastejšie je to možné, nakoľko špargľa:
Množstvo benefitov, čo poviete? Jediní, ktorí by si na špargľu mali dávať pozor, sú ľudia trpiaci záchvatmi dny, obsahuje totiž vysoký podiel purínov. Som si však istá, že pri striedmej konzumácii má prínos pre každého.
Tentoraz som stavila na bielu špargličku a krémovú polievočku – obľúbený spôsob prijímania akejkoľvek zeleniny mojimi dcérami :-) Ak je navyše posypaná chrumkavými domácimi krutónmi s olivovým olejom a cesnakom, prípadne ešte aj parmezánom, nie je o čom! :-))))
1. Každý kus špargle som chytila približne v poslednej 1/4 medzi ľavým ukazovákom a palcom a pravou rukou som tak spravila na jej úplnom konci. Začala som opatrne, pomaly k sebe ruky približovať, a tým špargľu ohýňať až do bodu, kedy pukla. Spodnú, drevnatú, časť som vyhodila (prípadne sa dá použiť do zeleninového vývaru pre ďalšie použitie – s tým, že sa zelenina ďalej konzumovať nebude), vrchnú som škrabkou na zemiaky očistila smerom od hlavičky až dolu. Týmto som si zaistila, že polievka bude krémová a nezostanú v nej (takmer žiadne ;) ) tvrdé, nerozmixované časti.
2. Očistenú špargľu som nakrájala na malé kúsky.
3. Pór (bielu aj zelenú časť) som umyla a nakrájala na kolieska, cesnak som ošúpala a nakolieskovala.
4. Zemiak a petržlen som očistila a nakrájala nadrobno.
5. V hrnci som popražila bielu časť póru na masle, pridala zelenú časť, celú rascu, porestovala do zmäknutia a pridala cesnak, kým zavoňal.
6. Pridala som zvyšnú zeleninu a chvíľku porestovala.
7. Zaliala som vodou tak, aby bola zelenina len tak-tak zaliata, jemne posolila a priviedla k varu.
8. Varila som na miernom ohni do jemného zmäknutia zeleniny a následne som ju ponorným mixérom rozmixovala.
9. Priliala som smotanu, prisypala podľa chuti soľ a ostatné koreniny, priviedla k varu, zjemnila ešte kúskom masla a hotovo :-)
10. Polievku som podávala s krutónmi a strúhaným parmezánom, ale nie je to nutnosť, je chutná a krémová aj len tak, sama o sebe :-)
Dobrú chuť a veľa zdravia! :-*
PS: odporúčam kupovať len čerstvú špargľu, inak z nej bude veľa odpadu. Spoznáte ju podľa nezosušených, pružných koncov a pekných, plných hlavičiek. Ak vidíte, že hlavičky začínajú obschýnať, či ich nebodaj chytá pleseň, neberte, nebude z nich veľa osohu. Doma skladujte špargľu mimo plastového obalu, ja mám dobrú skúsenosť s ponorením koncov do vody v zaváraninovom pohári a skladovaním vo dverách chladničky. Špargľa, žiaľ, nevydrží dlhé skladovanie ani mrazenie, ideálne by ste ju mali spotrebovať do 3 dní.
a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.